Serwisowanie auta

wygodę podróżowania własnym samochodem. Jeśli chcemy być odpowiedzialnymi właścicielami aut, powinniśmy koniecznie często sprawdzać, czy nasz samochód jest sprawny oraz czy nie pojawiła się w nim żadna usterka. W tym celu warto w

Serwisowanie auta

Czy przeglądy auta są konieczne?

Przeglądy samochodów są bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że mogą one znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze oraz zapewnić nam większa wygodę podróżowania własnym samochodem. Jeśli chcemy być odpowiedzialnymi właścicielami aut, powinniśmy koniecznie często sprawdzać, czy nasz samochód jest sprawny oraz czy nie pojawiła się w nim żadna usterka. W tym celu warto wybrać się do mechanika lub poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Wielu z nas posiada dużą wiedzę i umiejętności, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych kontroli, więc łatwo będzie nam znaleźć znajomego, który to dla nas zrobi. Warto się o to postarać i zyskać pewność, że auto jest gotowe do jazdy.


Jak radzić sobie z awariami samochodów?

Awarie samochodów zdarzają się każdemu z nas, jednak nie jest to oczywiście powód do paniki. Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja, wystarczy jedynie odpowiednio zareagować i zapewnić naszemu autu skuteczną pomoc. W zależności od sytuacji, konieczne może być zamówienie pomocy drogowej i odholowanie auta lub też po prostu udanie się z nim do odpowiedniego warsztatu. W każdym przypadku należy oczywiście dostosować konkretne czynności do danej sytuacji, a dzięki temu bardzo szybko i bezproblemowo poradzimy sobie z awarią naszego samochodu. Jeśli nie wiemy co zrobić, gdy samochód się popsuł i potrzebujemy porady, warto w tym celu poszukać informacji w Internecie. Znajdziemy tam wiele przydatnych porad.


Jak dzielimy potencjometry?

Wykonuje się także potencjometry sprzężone podwójne (dwa identyczne elektrycznie potencjometry na wspólnej osi ? przydatne szczególnie przy urządzeniach stereofonicznych), potencjometry sprzężone współosiowe (dwa różne potencjometry, jeden uruchamiany osią wewnętrzną, drugi uruchamiany współosiową tuleją ? takie potencjometry wykorzystywane bywają w urządzeniach audio, kiedy podwójną gałką reguluje się np. siłę głosu i barwę głosu) oraz wieloobrotowe (precyzyjne). Do potencjometru bywa także czasem zamocowany wyłącznik elektryczny, uruchamiany krzywką przykręconą do osi potencjometru. Takie rozwiązanie umożliwia włączanie i wyłączanie urządzenia elektronicznego w skrajnym położeniu obrotu osi potencjometru ? najczęściej w takim, w którym siła głosu jest minimalna. Podobnie, kiedy potencjometrem płynnie steruje się obrotami silnika elektrycznego ? wówczas wyłączanie silnika odbywa się przy skrajnie małych jego obrotach.

Ze względu na zależność oporu od położenia ślizgacza wyróżnia się potencjometry liniowe (typ A) gdzie opór liniowo zależy od położenia suwaka, logarytmiczne o zależności logarytmicznej (typ B) ze względu na wykładniczą czułość ucha (w ten sposób człowiek ma wrażenie, że głośność regulowana jest w sposób liniowy) stosowane do regulacji głośności, oraz o charakterystyce wykładniczej (typ C). W niektórych krajach stosuje się odwrotnie oznaczenia literowe A i B.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr