Frezarki CNC

zywiście niezwykle korzystne dla ogółu społeczeństwa, ponieważ na każdym kroku korzystamy z innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu nasze życie jest prostsze oraz sprawniejsze. Nie inaczej jest w przypadku przemysłu produkcyjnego, w

Frezarki CNC

Obrabiarki sterowane numerycznie ? zasada działania

Pewna grupa ludzi na świecie każdą chwilę swojego czasu poświęca na próbę wynalezienia zupełnie nowego urządzenia ? wynalazku. Jest to oczywiście niezwykle korzystne dla ogółu społeczeństwa, ponieważ na każdym kroku korzystamy z innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu nasze życie jest prostsze oraz sprawniejsze. Nie inaczej jest w przypadku przemysłu produkcyjnego, w którym coraz częściej stawia się na innowacyjne rozwiązania, przynoszące niezliczone korzyści, wśród których są przede wszystkim znaczące oszczędności. Obrabiarki sterowane numerycznie różnią się w sposób zasadniczy od tych tradycyjnych. Wszystko odbywa się za pomocą sygnału komputerowego, a więc operator ma do dyspozycji przyciski, a nie mechaniczne dźwignie.


Skąd się wzięły obrabiarki CNC?

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Funkcjonalność maszyn sterowanych numerycznie

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasz świat rozwija się w imponującym tempie, co widoczne jest na każdym kroku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby znaczącej części wszystkich opracowanych wynalazków w ostatnich kilkudziesięciu latach. Niewątpliwie, warto spojrzeć na inżynierię produkcji, która bardzo szybko rozwija się na każdej szerokości geograficznej. Obrabiarki, a więc maszyny przetwarzające poszczególne materiały należą do najważniejszych urządzeń w tej dziedzinie. Maszyny sterowane numerycznie za pomocą sprzętu komputerowego sprawiają, że tworzenie złożonych wyrobów gotowych jest banalnie proste.